<<  Uli MOLSEN - PEDAL KURSU  >>
 

Eğer öğretmeni piyano öğrencisine (sağ) pedali kullanmayı ilk defa müsaade etmişse, bu o öğrencinin müzik yaşamındaki çok özel bir andır.

Tabii bu aynı zamanda hem öğrenci hem de özellikle öğretmen için zor bir andır.

Çünkü istenen tınıyı yakalamak için bütün gün boyunca pedala basmak anlaşılmaz ses karışımlarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

 

Piyanist Wilhelm Backhaus’u böyle bir durum:

“Mehr Seele, meine Dame, nicht Sohle!

-Bayanlar daha çok ruhdan, tabandan değil!” sözünü söylemeye itmiş olmalıdır.

Ya uzun süreli pedal kullanımı ya da çok fazla aynı pedalı kullanmak zorluklara ve problemlere yol açmaktadır.

Bu nedenle ilk temel pedal alıştırmalarından farklı ve hedeflenmiş pedal kullanımlarına kadar her öğrenci için anlaşılır mantıklı bir öğretim kılavuzu olan bu kitapçık yayınlanmıştır.

(Kitabın önsözünden)

Uli Molsen

 

1983 yılında “Pedal-Kurs” adlı kitabımı yayımladığımda, 11 yaşımdayken pedalların nasıl kullanılacağına dair aldığım eğitimi hâlâ çok iyi hatırlıyordum: “Sadece X yerinde pedala bas, Y’ye gelince de bırak!” Ama X’ten Y’e olan kısım 4 ölçüydü! Üstelik bunu J. Haydn’ın sonatında yapıyordum! Bunu daha o zamanlarda tatmin edici bulmuyordum ve zaman içinde pedal kullanımı hakkında daha iyi ve sistematik bir yol geliştirdim; işte bunu “Pedal-Kurs” başlığıyla elinizde tutuyorsunuz.

 

“Pedal-Kurs” adlı eserimin tercüme edilerek Türk müzik dünyasına sunulması benim için bir sevinç ve gurur kaynağıdır! Tüm kullanıcılarına bu “piyanistin en güzel sanatsal yardımcı aracını” öğrenme ve uygulama aşamasında keyif almalarını dilerim.

(Yazarın Türkçe baskıya dair önsözünden)

Balingen, 29. 08. 2011, Prof. Uli MOLSEN


Piyanonun sunduğu teknik ve müzikal imkânları daha da zenginleştiren, seslerine ruh vererek onları farklılaştıran en önemli tamamlayıcıları kuşkusuz ki pedallarıdır. Bu nedenledir ki piyanoda pedal kullanımı üzerinde hassasiyetle durulması gereken çok önemli bir konudur.

 

Alman piyano pedagogu Prof. Uli MOLSEN’in “Pedal-Kurs” adlı kitabı yukarıda bahsedilen özelliklere sahip, ihtiyaç duyulan eksiklikleri giderici nitelikte önemli bir kitaptır. Bu kitapta konular, piyano eğitiminde pedal kullanımına yönelik olarak seçilmiş örnek eserin pek çok özelliği göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Kitap bu değerlendirmeler doğrultusunda oluşturulan özgün alıştırmalar ile literatürdeki seçkin eserlerden örnekleri içermektedir.

 

Akademik çalışmalarımda piyanoda pedal kullanımı ve öğretimi konusunda çok faydalandığım bu kitabın Türk piyano eğitimcilerine, piyano öğrencilerine ve piyano ile ilgilenen müzisyenlere piyanoda pedal kullanımına yönelik çalışmalarında önemli bir rehber olacağını düşünüyorum.

(Çevirenin önsözünden)

Niğde, 25 Ağustos 2011, Yrd. Doç. Dr. Damla BULUT


İçindekiler

Pedalin Fonksiyonu

Pedal Notasyonu

Temel Pedal Alıştırmaları

Pedal ve Pozisyon

Pedal ve Tempo

Pedal ve Ses Şiddeti

Pedal ve Tını

Pedal ve Arpej

Pedal Açıklamaları İle Literatür Örnekleri

.