<<  Müzik Kitapları >>
.
 

 Uli MOLSEN - PEDAL KURSU :

Eğer öğretmeni piyano öğrencisine (sağ) pedali kullanmayı ilk defa müsaade etmişse, bu o öğrencinin müzik yaşamındaki çok özel bir andır. Tabii bu aynı zamanda hem öğrenci hem de özellikle öğretmen için zor bir andır. Çünkü istenen tınıyı yakalamak için bütün gün boyunca pedala basmak anlaşılmaz ses karışımlarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

 

Piyanist Wilhelm Backhaus’u böyle bir durum: “Mehr Seele, meine Dame, nicht Sohle! -Bayanlar daha çok ruhdan, tabandan değil!” sözünü söylemeye itmiş olmalıdır. Ya uzun süreli pedal kullanımı ya da çok fazla aynı pedalı kullanmak zorluklara ve problemlere yol açmaktadır. Bu nedenle ilk temel pedal alıştırmalarından farklı ve hedeflenmiş pedal kullanımlarına kadar her öğrenci için anlaşılır mantıklı bir öğretim kılavuzu olan bu kitapçık yayınlanmıştır.

Devamını Oku....           

 
Ağustos Böceği ile Karınca Çocuklar ve Gençler İçin Piyano Eşlikli Şarkılar
Bilim adamlarınca 440 frekansına çok yakın olduğu tespit edilen, annemizin karnındayken Tanrı tarafından adeta akortlanmış, dünyaya geleceğimiz ana programlanmış ilk çığlığımız; yaşama ilk selamımızın, merhabamızın ifadesi değil mi? Peki ya anne, konuşmazken bebeği, ninnisiyle kurmaz mı ilk iletişimini? Kaynak anne, alıcı bebeği, mesajı sevgisinin müziği ninnisi… Ninniyi dinlerken alıcının huzurlu ifadesi, işte bu iletişimin geri bildirisi… Ninnilerle başlar, şarkılarla devam eder, müziksel iletişim süreci…
 

Sevgili Çocuklar, Sevgili Gençler!
Bu kitap aracılığıyla, sizlerle gerçekleştirmek istediğim müziksel iletişim sürecimizi başlatıyorum. Size mesaj olarak şarkılarımı yolluyorum.

“Ağustos Böceği ile Karınca” şarkısını dinlerken/ söylerken -La Fontaine masalında anlatılandan

Devamını Oku....    

 
Makamsal Dikte ve Solfej

Müziksel seslendirme ve yorumlamada en çok faydalanılan ve bunun etkili olmasını sağlayan en önemli alanlardan biri kuşkusuz ki kulak eğitimidir. “Müziksel İşitme Okuma ve Yazma” dersi ise bu eğitimi sistematik bir biçimde öğrenciye sunan, en geniş kapsamlı ve etkisi müziksel yaşamda en çok hissedilen bir derstir.

 

Ne söylediğini ya da çaldığını iyi duyan bir icracı nitelikli ifade ve yorumu sunmada en etkin başarıyı gösterir. Bu yolla icracı, müzik sanatının derinliklerine iner ve bu derinlikteki ince duyguları, dinleyenlerine sunar, onlarla paylaşır.

 

Bu kitap öncelikle bu sanatsal yolda meslekî müzik eğitimi alan öğrencilere Türk müziğinin geniş makam yelpazesinden seçilen bir düzine makam ile yukarıda değinilen amaca hizmet etmek için hazırlanmıştır. Güzel Sanatlar ve Spor Liselerinin Müzik Bölümleri ile Eğitim Fakülteleri Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında verilen Müziksel İşitme ....

Devamını Oku....

 

Dünyaca Ünlü Müzisyenlerde Çocuktu

 

Uzaktan veya yakından tanıdığımız veya hiç adını duymadığımız, fakat dünyanın kendilerini çok yakından tanıdığı ünlü müzisyenlerin hayat hikayelerinin anlatıldığı önemli bir bilgi kaynağı.

 

3 Yaşında piyano çalan müzisyenden, çocuk yaşta beste yapan müzisyenlere kadar pek gizli kalmış bilgiye bu kitapta ulaşabilirsiniz.